Moravský vrabec s bramborovým knedlíkem
Pomalu vypečení vrabci jsou radostí na talíři
Moravský vrabec s bramborovým knedlíkem je pro většinu Čechů téměř božská mana. Přitom recept je naprosto jednoduchý. Záleží vlastně jen na výběru masa a na způsobu jeho upečení. A pak to chce ještě trošku kuchařské rutiny a je hotovo.
Já jsem si tradiční postup vylepšila pomalým pečením v litinovém pekáči. A byla to trefa. Výsledek, a to ani trochu nepřeháním, předčil veškerá moje očekávání. Eva Vondráčková
Autorka pojala i recept netradičně -– prošpikovala ho svými průpovídkami
PŘÍPRAVA pro 4 -6 osob
-
½ kg libového bůčku
-
½ kg vepřového plecka
-
2 větší cibule
-
2 stroužky česneku
-
kmín
-
sůl
-
voda na podlití
POSTUP
S vrabci se kalorie počítat moc nedají. Já se snažím jíst zdravě a tak volím alespoň kompromis: libový bůček, půl na půl s libovým pleckem.
-
Maso nakrájíme na kostky cca 4x4 cm, osolíme, okmínujeme, přidáme nakrájenou cibuli a lisovaný česnek a vše pěkně čistou rukou promícháme. Nakonec podlijeme asi tak 1,5 dcl vody a…
-
Pozor a tady je změna!! Žádné dušení, pečení, obracení a další podlévání. Žádné pobíhání kolem rozpálené trouby. Pekáč hezky vezmeme, přiklopíme, šoupneme do trouby na 110 stupňů a jdeme spinkat!
-
Kdo spí v průměru 6 hodin, nechť ví, že pro pomalu pečené vrabce je to tak akorát. Ráno to v kuchyni božsky voní, přispěcháme k troubě a je téměř hotovo. Vrabci jsou jako dort, tak je ještě maličko odklopené na cca 10 minut ožehneme, aby se dostavila ta správná barvička.
-
Pak maso vyjmeme, šťávu (v troubě nebo na plotně) zredukujeme na omastek, zaprášíme trochou hladké mouky, podlijeme cca 1,5 dcl vody a necháme ještě v troubě pár minut provařit.
-
Nakonec vložíme zpět maso. Servírujeme s bramborovým knedlíčkem, jako další přílohu můžete přidat zelí, nebo špenát.
A je to. Mimochodem fakt božská mana!