Plíživý strašák jménem diabetes
Podle odhadů bude mít v roce 2040 cukrovku již každý desátý člověk na světě, v České republice je situace neméně alarmující – počet diabetiků šplhá k hranici 900 tisíc.
Drtivou většinu pacientů s diabetem (přibližně 90 %) tvoří dospělí pacienti s diabetem druhého typu – a s přibývajícími roky se riziko zvyšuje, obzvlášť pro ty, kdo trpí nadváhou a vedou sedavý způsob života.
Příčinou diabetu druhého typu je snížená citlivost tkání k inzulinu, který cukrem z krve, a tedy energií, zásobuje buňky a orgány v těle. Varovné příznaky mohou být: únava, neustálá žízeň a s tím spojené časté močení, zhoršený zrak a sluch, svědění kůže, mravenčení (až necitlivost) rukou a nohou, zvýšený hlad...
A především vysoká hladina cukru v krvi (optimální hodnota je 5,5mmol/l), kterou zjistí lékař. Protože však potíže mohou přicházet plíživě, mnoho lidí je přisuzuje přirozenému procesu stárnutí, a tak o své cukrovce ani netuší. Přitom včasná léčba může potíže do značné míry eliminovat.
„Diabetes je v dnešní době léčitelné onemocnění, které však pacienty provází celý život. Moderní postupy léčby umožňují diabetikům vést stejně kvalitní život jako zdravým lidem, v první řadě ale záleží na vůli pacienta dodržovat veškerá léčebná doporučení. Ta jsou sice individuální, každý pacient ale musí vždy důkladně porozumět tomu, proč je nutné zvýšit jeho pohybovou aktivitu, nastavit vyvážený jídelníček nebo třeba ubrat na váze,“ vysvětluje MUDr. Marta Klementová, vedoucí lékařka pražského diabetologického centra DIAvize.
Foto: pexels